Mālpils muižas Dārza mājas rekonstrukcija

Mālpils muižas kompleksā piederošajā Dārza mājā 2023. gada maijā tika uzsākti restaurācijas darbi. Restaurācijas darbi ikdienas pakalpojumu – viesnīcas, restorāna un svinību pakalpojumu sniegšanu neiespaido un pakalpojumi tiek nodrošināti kā iepriekš. Turklāt ikvienam ir iespēja sekot tam līdz un vērot renovācijas darbu attīstību. Pirmās kārtas restaurācijas darbus plānots pabeigt 2023.gada rudenī.

Pēdējo gadu laikā Dārza māja ir īpaši iecienīta vieta, kur jaunie pāri viens otram saka “” vārdu, šajā ēkā ir aizvadīti neskaitāmi daudz romantiski mirkļi, koncerti un citi nozīmīgi pasākumi gan mums, gan klientiem, kas arī ir kalpojis par iedvesmu restaurācijas darbu uzsākšanai. Pēc Dārza mājas restaurācijas darbu pabeigšanas ēkā ir plānots saglabāt oranžērijas funkciju, kas tiks apvienota ar multifunkcionālu izstāžu zāli, kas būs vieta mākslas izstādēm, koncertiem, svinībām, laulību ceremonijām.

Mālpils muižas Dārza mājas senākais zīmētais plāns ir atrodams no 1859. gada. Dārza māja ir būvēta 1838. gadā, par ko liecina izkalts uzraksts pamatakmenī, kurš tika atrasts 2021. gadā. Šī ēka ir unikāls Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma piemineklis. Tā ir Latvijā vienīgā šāda veida 19. gadsimta vidus ēka, kurā ir apvienotas funkcionāli līdzīgas, bet pēc nozīmes atšķirīgas daļas – siltumnīca un oranžērija.

Mālpils muižas Dārza māja tiek uzskatīta par Latvijā un Baltijā unikālāko vēsturisko oranžērijas ēku. Dārza mājas visiespaidīgākā ir centrālā zāle un jau sākotnēji Mālpils muižas Kungu mājas arhitektūra veidota tā, lai ēka pildītu arī reprezentācijas funkciju.

Par to liecina ēkas novietojums blakus muižas Kungu mājai kompozicionāli svarīgā vietā, centrālās zāles trīs lielās ārdurvis, fasāžu greznie dekori, kā, piemēram, antīkas formas vāzes virs ieejas durvīm.

Mālpils muižas Dārza mājas siltumnīca ir senākā šāda veida ēka Latvijā, kam saglabājušās sienas ar specifisko un unikālo “gulbja kaklu“ konstrukciju. Tajos laikos siltumnīcu apsildīšanai izmantoja tvaiku un Mālpils muižas Dārza mājā tika audzētas vīnogas un ananāsi, ko rūpīgi uzraudzīja dārznieks Frīdrihs Mihaels Bernhards. 1905. gada ugunsgrēkā, kad dega Mālpils muižas Kungu māja Dārza māja necieta, bet kopā ar Mālpils muižas Kungu mājas atjaunošanas darbiem, kuru veikšanai tika pieaicināts arhitekts Vilhelms Bokslafs tika atjaunota arī Dārza māja. Piemineklis par godu arhitektam Vilhelmam Bokslafam, kas tika atklāts pirms 15gadiem vienlaicīgi ar Kungu ēkas restaurācijas darbu pabeigšanu atrodas pie galvenās ieejas tieši Dārza mājā.

PIETEIKT REZERVĀCIJU

Zvaniet mums vai aizpildiet zemāk esošo formu, un mēs ar jums sazināsimies. Mēs cenšamies atbildēt uz visām rezervācijām 24 stundu laikā.